Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Giriş yap

24 listopada 2020 r.Salmonella: pytania i odpowiedzi

blog 4 Ocak 2020

24 listopada 2020 r.Salmonella: pytania i odpowiedzi

Szacuje się, że salmonella jest przyczyną 1,35 miliona przypadków zachorowań każdego roku. Szacuje się, że co roku zakażeniom salmonellą przypisuje się 26 500 hospitalizacji. Każdego roku salmonella powoduje około 420 zgonów.

Czarni i latynoscy Amerykanie i Salmonella

Niektóre badania sugerują, że wskaźniki infekcji salmonellą mogą być nieco wyższe u osób kolorowych. Autorzy artykułu opublikowanego w International Journal of Environmental Research and Public Health, przeglądając dane CDC z Foodborne Diseases Active Surveillance Network (FoodNet), stwierdzili, że infekcja salmonellą była najwyższa wśród Afroamerykanów, a następnie wśród Latynosów, a następnie rasy kaukaskiej. lata 1998-2000. Dane z lat 2008-2011 sugerowały również, że Afroamerykanie, Latynosi i Amerykanie pochodzenia azjatyckiego częściej doświadczali salmonelli niż ludzie biali. Według artykułu badania sugerują, że luki edukacyjne w zakresie praktyk bezpiecznego obchodzenia się z żywnością mogą być jedną z przyczyn tych rozbieżności. Odnosi się również do dowodów wskazujących, że grupy ludności o niskich dochodach i mniejszościowe często zamieszkują „pustynie żywnościowe”, gdzie jest ograniczona dostępność zdrowej i bezpiecznej żywności, a wybór ogranicza się do mniejszych sklepów spożywczych, sklepów ogólnospożywczych i restauracji typu fast food lub na wynos — wszystko to może odgrywać rolę w zwiększonym ryzyku chorób przenoszonych drogą pokarmową.

POWIĄZANE: #BlackHealthFacts MAJĄ ZNACZENIE

Powiązane warunki i przyczyny Salmonelli

Jak wspomniano powyżej, infekcje salmonellą mogą prowadzić do:

BakteremiaOdwodnienieReaktywne zapalenie stawów Dur brzuszny lub paratyfus

A te podstawowe warunki, które osłabiają układ odpornościowy, mogą uczynić osobę bardziej podatną na infekcję:

RakHIV/AIDSCukrzycaChoroba nerek

Zasoby, które kochamy

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom

Od pytań i odpowiedzi na temat objawów po najnowsze raporty i ostrzeżenia o nowych infekcjach, ta strona jest głównym źródłem potrzebnych informacji na temat salmonelli od wiodących światowych ekspertów od chorób zakaźnych.

Bezpieczeństwo żywności. rząd

Jakie cztery kroki należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności? Na jakie bakterie i wirusy musisz uważać, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie? A skąd wiesz, jaki jest twój poziom ryzyka? Kluczowe informacje o bezpieczeństwie żywności — a także informacje o ostrzeżeniach i wycofaniu żywności — można znaleźć tutaj, w tej nowatorskiej witrynie poświęconej bezpieczeństwu żywności.

Narodowy Instytut Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek

Jeśli zachorujesz na zatrucie pokarmowe, oto wskazówki i zalecenia, których będziesz potrzebować, aby zrozumieć, jakie środki mogą pomóc w leczeniu objawów i jak lekarze leczą salmonellę i inne infekcje.

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów

Salmonella. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. 24 listopada 2020 r. Salmonella: pytania i odpowiedzi. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. 5 grudnia 2019 r. Objawy salmonelli. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. 12 grudnia 2019 r. Zakażenie salmonellą. Klinika majonezu. 11 października 2019 r. Odporna na leki salmonella niedurowa. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. 2019. Leczenie zatruć pokarmowych. Narodowy Instytut Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek. Czerwiec 2019. Cztery kroki do bezpieczeństwa żywności: czyste, oddzielne, gotować, schłodzić. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. 14 sierpnia 2020 r. Reaktywne zapalenie stawów. Klinika majonezu. 2 października 2019 r. Quinlan J. Wskaźniki zachorowalności na choroby przenoszone przez żywność i zagrożenia bezpieczeństwa żywności dla populacji o niskim statusie społeczno-ekonomicznym i rasie mniejszości / pochodzeniu etnicznym: przegląd literatury. International Journal of Environmental Research and Public Health. Sierpień 2013. Dur brzuszny. Klinika majonezu. 3 listopada 2020 r. Guandalini S. Probiotyki do zapobiegania i leczenia biegunki. Journal of Clinical Gastroenterology. Listopad 2011. Zapalenie jelit wywołane przez Salmonellę. MedlinePlus. 3 grudnia 2020 r.  Pytania i odpowiedzi dotyczące salmonelli. Departament Rolnictwa USA ds. Bezpieczeństwa Żywności i Służby Kontroli. 7 sierpnia 2013. Zapobieganie salmonelli. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. 8 lutego 2019 r. Salmonella. Klinika w Cleveland. 17 stycznia 2019. Pokaż mniej

Zapisz się na nasz biuletyn o zdrowiu układu pokarmowego!

Najnowsze w Salmonelli

10 podstawowych faktów na temat salmonelli

Pistacje produkowane przez Wonderful Pistachios zostały powiązane z wielostanową epidemią salmonelli. Oto, co musisz wiedzieć o tej bakterii i. . .

Emily Willingham 10 marca 2016 r.

Czy przytulanie się w częściowo zaszczepionym świecie jest bezpieczne?

Może nie przytuliłeś swoich rodziców lub dziadków od ponad roku. Czy można bezpiecznie wejść w ucisk, jeśli wszyscy są zaszczepieni przeciwko COVID-19. . .

Autor Becky Upham 28 kwietnia 2021

Pandemia zaostrza problemy ze zdrowiem psychicznym u Amerykanów pozbawionych dostępu do żywności

Liczba gospodarstw domowych zmagających się z niedoborem żywności spadła w Stanach Zjednoczonych, ale podczas pandemii powróciła do poziomów Wielkiej Recesji. . .

By Zachary Smith 26 kwietnia 2021

Śledź szczepionkę: uwaga kupujących: zwalczanie oszustw związanych ze szczepionką COVID-19

Szczepionki są bezpłatne w Stanach Zjednoczonych, ale to nie powstrzymuje złych aktorów przed próbami przekonania cię, że jest inaczej.

Autor: Serena Marshall22 kwietnia 2021

Śledź szczepionkę: czy kobiety doświadczają COVID-19 i szczepionek inaczej niż mężczyźni?

Kobiety zostały szczególnie mocno dotknięte samym wirusem i skutkami ubocznymi szczepionek.

Autor: Serena Marshall22 kwietnia 2021

Śledź szczepionkę: Zrozumienie przyczyn wahania się przed szczepionką COVID-19

Dlaczego niektórzy ludzie niechętnie zakasują rękawy i co jest złego w chęci uzyskania pełnej informacji?

Autor: Serena Marshall21 kwietnia 2021

Badanie pokazuje, że niektóre witaminy i suplementy są powiązane ze zmniejszonym ryzykiem COVID-19 u kobiet

Nie wybiegaj jeszcze do apteki, aby zaopatrzyć się w zapasy — dane z ankiety są dalekie od rozstrzygających, mówi zespół badawczy.

By Carmen Chai20 kwietnia 2021

Zaszczepione przeciwko COVID-19, ale nadal niespokojne? Nie jesteś idealica tabletki sam

Czy czujesz się na krawędzi, nawet po otrzymaniu szczepionki przeciw COVID-19? Eksperci twierdzą, że to naturalne. Oto dlaczego — i co z tym zrobić.

Autor: Kaitlin Sullivan 16 kwietnia 2021

Dlaczego kobiety z pokolenia X nie spały dobrze podczas pandemii

Gen Xer Ada Calhoun napisał książkę o tym, dlaczego wiele kobiet takich jak ona ma tendencję do przeżywania wyjątkowego kryzysu wieku średniego. Potem ogólnoświatowy hit pandemii. Oto jej podejście. . .

Przez Abby Ellin 9 kwietnia 2021

Czy COVID-19 jest powodem, dla którego tracisz włosy?

Jeśli okaże się, że zrzucasz kosmyki, przyczyną może być stres związany z COVID.

Jessica Migala 30 marca 2021 r."

Według Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych zespół cieśni nadgarstka (CTS) jest spowodowany uszczypnięciem nerwu w nadgarstku. (1)

Cieśnina nadgarstka to wąskie przejście po wewnętrznej stronie nadgarstka. Jeden z głównych nerwów ręki — nerw pośrodkowy — przechodzi przez tę przestrzeń w nadgarstku w drodze do ręki. (1)

Nerw pośrodkowy biegnie od szyi w dół przez ramię do ręki. Kontroluje mięśnie u podstawy kciuka. Przenosi również sygnały dotyczące czucia z kciuka, palca wskazującego, długiego i serdecznego do mózgu. (1)

Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy kanał nadgarstka ulega zwężeniu lub gdy tkanki wokół ścięgien przechodzących przez kanał nadgarstka stają się obrzęknięte, uciskając nerw pośrodkowy. (1)

Oznaki i objawy zespołu cieśni nadgarstka

Na początku objawy zespołu cieśni nadgarstka są subtelne lub mogą pojawiać się i znikać. Ból i inne odczucia zaczynają się stopniowo i z czasem nasilają. (1)

Według Kliniki Mayo mogą wystąpić następujące objawy: (2)

Mrowienie lub drętwienie Zwykle zauważysz mrowienie i drętwienie kciuka i palca wskazującego, środkowego lub serdecznego — nie ma to wpływu na mały palec. Możesz również odczuwać wrażenie wstrząsu w tych palcach, które mogą przemieszczać się od nadgarstka w górę ramienia.

Możesz zauważyć te objawy, szczególnie gdy prowadzisz samochód, rozmawiasz przez telefon lub trzymasz gazetę.

Słabość Możesz odczuwać słabość ręki. Ta słabość lub drętwienie może spowodować upuszczenie przedmiotów.

Dowiedz się więcej o objawach zespołu cieśni nadgarstka

Najnowsze w tunelu nadgarstka

Najlepsze i najgorsze buty na ból pleców

Dieta przeciwzapalna może pomóc zmniejszyć ból krzyża

Czy leki przeciwdepresyjne są skuteczne w leczeniu bólu pleców i choroby zwyrodnieniowej stawów?

Najlepsze domowe sposoby na ból pleców: porady fizjoterapeuty

Przyczyny i czynniki ryzyka zespołu cieśni nadgarstka

Czasami przyczyna zespołu cieśni nadgarstka jest oczywista. Na przykład skręcenie lub złamanie nadgarstka może zawęzić kanał nadgarstka i uszczypnąć nerw pośrodkowy, według Narodowego Instytutu Zaburzeń Neurologicznych i Udaru (NINDS). (3) Lub reumatoidalne zapalenie stawów może powodować bolesne zapalenie stawu nadgarstkowego. (2)

Wiele razy nie ma jednej przyczyny lub nie jest jasne, w jaki sposób i dlaczego nerw pośrodkowy został ściśnięty.

Często przypadki cieśni nadgarstka są spowodowane kombinacją czynników. (3)

Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju zespołu cieśni nadgarstka.

Czynniki ryzyka zespołu cieśni nadgarstka obejmują:

Płeć żeńska Kobiety są 3 razy bardziej narażone na rozwój zespołu cieśni nadgarstka niż mężczyźni. (3) Ciąża Zmiany hormonalne podczas ciąży mogą powodować obrzęk nadgarstka, który uwiera nerw pośrodkowy, szczególnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zauważa Mayo Clinic. (4)Menopauza Zmiany hormonalne wokół przejścia do menopauzy mogą narazić kobiety na większe ryzyko rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. (2) Dziedziczność Według Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych (AAOS) dziedziczność może być ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. Cechy, które mogą występować w rodzinach – na przykład różnice w anatomii nadgarstka, które tworzą ciaśniejsze przejście – mogą predysponować niektóre osoby do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. (1) Otyłość Według Kliniki Mayo otyłość jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. (2) Reumatoidalne zapalenie stawów Reumatoidalne zapalenie stawów jest stanem zapalnym, który może powodować obrzęk i stan zapalny wokół ścięgien w nadgarstku i wywierać nacisk na nerw pośrodkowy. (2) Cukrzyca Uszkodzenie nerwów spowodowane cukrzycą może sprawić, że niektórzy ludzie będą bardziej podatni na tę chorobę. (2) Inne schorzenia Pewne schorzenia, takie jak menopauza, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek i obrzęk limfatyczny, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. Ponadto niektóre badania wykazały związek między zespołem cieśni nadgarstka a stosowaniem Arimidexu (anastrozolu), leku stosowanego w leczeniu raka piersi. (2) Powtarzające się ruchy ręką i nadgarstkiem Istnieją dowody na to, że powtarzanie tych samych ruchów ręki i nadgarstka przez dłuższy czas może podrażniać ścięgna nadgarstka i wywierać nacisk na nerw pośrodkowy. (2)

Ludzie uważali, że zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany nadmiernym używaniem klawiatur komputerowych. Według Kliniki Mayo niektóre dowody sugerują, że używanie myszy, a nie klawiatury, może być związane z zespołem cieśni nadgarstka. Jednak nie ma spójnych dowodów na poparcie intensywnego korzystania z komputera jako czynnika ryzyka zespołu cieśni nadgarstka. (2)

Ale sposób, w jaki używasz rąk w pracy, może odgrywać pewną rolę. Według NINDS czynniki w miejscu pracy mogą przyczyniać się do istniejącego ucisku lub uszkodzenia nerwu pośrodkowego. Ci, którzy wykonują prace na linii montażowej – takie jak produkcja, szycie i pakowanie mięsa, mogą być bardziej narażeni na rozwój CTS niż personel wprowadzający dane, mówi agencja. (3)

Najbardziej popularny

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Naturalne sposoby na złagodzenie bólu cieśni nadgarstka

Jak odczuwasz ból stawów?

Jak się rozciągać, gdy odczuwasz ból

Jak diagnozuje się zespół cieśni nadgarstka?

Aby prawidłowo zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka, Twój lekarz przeanalizuje Twoją historię medyczną, wykona badanie fizykalne i zastosuje diagnostyczne badania obrazowe.

Przegląd Twojej historii medycznej, w tym objawów i ogólnego stanu zdrowia, może pomóc wykluczyć inne problemy zdrowotne lub powiązane schorzenia, które mogą powodować ból nadgarstka i dłoni. (3)

Fizyczne badanie dłoni, nadgarstków, ramion, barków i szyi może ostrzec lekarza o wszelkich oznakach uszkodzenia nerwów.

Diagnostyczne testy obrazowe dla CTS mogą obejmować testy elektrodiagnostyczne, które oceniają funkcję nerwów. Testy te mogą wykluczyć inne stany nerwowe. Testy te obejmują: (3)

Badania przewodnictwa nerwowego (NCS) Małe elektrody przyklejone do skóry wysyłają niewielki wstrząs przez nerw pośrodkowy, aby zmierzyć jego aktywność elektryczną. Spowolnienie impulsu elektrycznego w cieśni nadgarstka oznacza uszczypnięcie nerwu. Elektromiogram (EMG) Ten test, obejmujący umieszczanie małych igieł w różnych mięśniach, może pokazać, czy doszło do uszkodzenia mięśni lub nerwów, mierząc małe impulsy elektryczne w mięśniach dłoni.

Inne testy diagnostyczne, które można wykonać, obejmują: (1)

Promieniowanie rentgenowskie. Promienie rentgenowskie mogą pomóc wykluczyć zapalenie stawów lub złamania kości i mogą pozwolić lekarzowi zobaczyć nieprawidłowości w strukturze kości, które mogą być odpowiedzialne za ból nadgarstka. USG jest zwykle używane tylko w celu wykluczenia guza lub zmiany i może być pomocne w wykazaniu nieprawidłowości nerwu pośrodkowego oraz więzadeł i ścięgien nadgarstka. (1)

Rokowanie zespołu cieśni nadgarstka

U większości osób zespół cieśni nadgarstka pogarsza się z czasem bez jakiejkolwiek formy leczenia. Proces może być stopniowy, ale ważne jest, aby lekarz ocenił i zdiagnozował go na wczesnym etapie, w przeciwnym razie stan może prowadzić do trwałego uszkodzenia. (1)

Czasami zespół cieśni nadgarstka może ulec poprawie przy minimalnej interwencji. Według Kliniki Mayo, jeśli masz łagodne lub umiarkowane objawy, które pojawiają się i znikają przez mniej niż 10 miesięcy, szynowanie i inne metody leczenia zachowawczego mogą czasami złagodzić objawy. (5)

Jeśli twoja sprawa jest cięższa i przewlekła, operacja może być dla ciebie opcją. Według Kliniki Cleveland, możesz dość szybko spodziewać się ulgi w przypadku wielu objawów, w tym mrowienia w dłoni, które budzi cię w nocy po zabiegu. (6) Odrętwienie może potrwać dłużej, nawet do trzech miesięcy, mówi klinika. Według kliniki zabieg chirurgiczny ma bardzo wysoki wskaźnik sukcesu, wynoszący ponad 90 procent.

Jednak w długotrwałych przypadkach, w których nastąpiła poważna utrata czucia lub zanik mięśni wokół podstawy kciuka, powrót do zdrowia może być powolny, a dla niektórych pacjentów całkowite wyleczenie może nie być możliwe, zgodnie z AAOS. (1)

Wybór redaktora

Mądre zdrowie: wypróbowałem kąpiel parafinową ParaSpa Plus firmy HomeMedics na zapalenie stawów — i to naprawdę pomogło

Objawy i diagnoza zespołu cieśni nadgarstka

Reumatoidalne zapalenie stawów: znaczenie odpoczywających stawów

Zły sen zmienia reakcję mózgu na ból

Czas trwania zespołu cieśni nadgarstka

Bez odpowiedniego leczenia można by mieć zespół cieśni nadgarstka przez miesiące lub lata.

Objawy na ogół nie ustępują samoistnie przy jakiejś formie interwencji.

Jeśli zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany zmianami hormonalnymi i obrzękiem spowodowanym ciążą, zwykle ustępuje samoistnie po ciąży i nie wymaga operacji. (1)

Opcje leczenia i leków na zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka leczy się na dwa sposoby: nieoperacyjnie i operacyjnie. Mniej ciężkie przypadki są na ogół leczone terapeutycznie lub lekarsko.

Etiket yok

52 gösterim, 1 gün

  

 • Uk's High 10 Finest On-line Casinos

  Tarafından AÇIK 10 Ocak 2022 - 0 Yorumlar

  Uk’s High 10 Finest On-line Casinos Services similar to Boku and Zimpler facilitate pay-by-phone deposits. This is a convenient and secure deposit technique. Debit Cards 50x Wagering applies to the Bonus + Deposit quantity, playable on selected slots only. Bonuses must be accepted inside 72 hours and are legitimate for 30 days and wagering requirement […]

 • Kocam Bana Grup Seks Sürprizi Hazırladı

  Tarafından AÇIK 14 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Kocam oldukça zengin ve saygı değer bir adamdı. Bu adamla mantık evliliği yaparak evlenmiştim. Evliliğimizin üzerinden tam üç yol geçmişti. Ancak kocamla asla şöyle tam anlamıyla zevk alabildiğim bir seks deneyimimiz olmamıştı. Kocam zengin olmasına karşın seks konusunda gerçekten de asla iyi olmayan bir adamdı. Ben de trabzon azgın escort gibi aşrı derecede azgın bir […]

 • Online Casino Websites

  Tarafından AÇIK 10 Ocak 2022 - 0 Yorumlar

  Online Casino Websites One thing to know is that it’s doubtless you’ll want to use the same deposit and withdrawal technique — e.g. Mobile casinos are commonplace for online playing. Whether a on line casino website provides a chosen app or a cell browser version of its website, you’ll not often be unable to use […]

 • Konser Alanında Yakışıklı Adamla Birlikte Ayakta Seks

  Tarafından AÇIK 1 Şubat 2020 - 0 Yorumlar

  Arkadaşlarla birlikte uzun zamandır beklediğimiz konser nihayet gelmişti. O gün son derecede seksi göründüğüm kıyafetlerimi giydim ve en iyi şekilde hazırlandım. Ardından da arkadaşlar ile birlikte hazırlandık ve konser alanına gittik. Gittiğimiz konser alanında gerçekten de müthiş bir şekilde eğleniyordum. Ben muğla escort bayanlar gibi heyecanlı bir şekilde etrafta dans ederken bir anda son derecede […]

 • Kocamın Asker Arkadaşıyla Ufak Bir Kaçamak

  Tarafından AÇIK 10 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Kocamın asker arkadaşı ve eşi sürekli olarak bize geliyorlardı. O gün yine bize yemek yemeye geldiler. Birlikte yemek yedik ve her zamanki gibi sohbetler etmeye başladık. Kocamın asker arkadaşının bana karşı olan bakışları her zaman için ilgimi çekiyordu. Resmen Erzurum sarışın escort birisiymişim gibi o gün bana karşı olan bakışları çok daha farklı geliyordu. Birlikte […]

Son Yorumlar

  Aydın Kuşadası Escort Balıkesir Edremit Escort Bursa Altiparmak Escort Bursa Buyukorhan Escort Bursa Gemlik Escort Bursa Görükle Escort Bursa Gürsu Escort Bursa İnegöl Escort Bursa İznik Escort Bursa Karacabey Escort Bursa Mudanya Escort Bursa Nilüfer Escort Bursa Orhangazi Escort Bursa Osmangazi Escort Bursa Tirilye Escort Çanakkale Ayvacık Escort Çanakkale Bozcaada Escort Çanakkale Ezine Escort Çanakkale Gelibolu Escort Çanakkale Lapseki Escort Çanakkale Yenice Escort Denizli Merkezefendi Escort Diyarbakır Escort Diyarbakır Bağlar Escort Diyarbakır Kayapınar Escort Diyarbakır Sur Escort Diyarbakır Yenişehir Escort Eskişehir Odunpazarı Escort Gaziantep Escort Gaziantep Oğuzeli Escort Hatay Antakya Escort Hatay İskenderun Escort Hatay Reyhanlı Escort Iğdır Escort Iğdır Arsin Escort Iğdır Ilıdır Escort Iğdır Yıldızeli Escort Iğdır Yomra Escort Iğdır Zeytinburnu Escort Iğdır Zile Escort Iğdır Ziverbey Escort Iğdır Zonguldak Escort Iğdır Zorlu Escort Iğdır Zuhuratbaba Escort Iğdır Zümrütevler Escort İstanbul Escort escort bayan ankara Adana Escort bayan Escort Antalya Aydın Escort escort bayan bursa Çorum Escort Denizli Escort Edirne Escort Erzurum Escort escort Eskişehir Giresun Escort Hatay Escort Çanakkale Escort escort bayan balıkesir Adana Ceyhan Escort Adana Çukurova Escort Ankara Akyurt Escort Ankara Altındağ Escort Ankara Ayas Escort Ankara Bala Escort Ankara Batıkent Escort Ankara Beypazarı Escort Ankara Çankaya Escort Ankara Çayyolu Escort Ankara Çebeci Escort Ankara Çubuk Escort Ankara Demetevler Escort Ankara Eryaman Escort Ankara Etimesgut Escort Ankara İncek Escort Ankara Keçiören Escort Ankara Kızılay Escort Ankara Mamak Escort Ankara Polatlı Escort Ankara Pursaklar Escort Ankara Sincan Escort Antalya Alanya Escort Antalya Manavgat Escort İstanbul escort bayan sivas escort samsun escort bayan sakarya escort Muğla escort Mersin escort Escort malatya Escort konya Kocaeli Escort Kayseri Escort izmir escort bayan hatay bayan escort antep Escort bayan eskişehir escort bayan erzurum escort bayan elazığ escort diyarbakır escort escort bayan Çanakkale Bursa Escort bayan Balıkesir escort aydın Escort Antalya Escort ankara bayan escort Adana Escort bayan İstanbul escort sivas escort Samsun escort escort bayan sakarya Muğla escort bayan Mersin escort bayan malatya escort konya escort Kocaeli Escort bayan Kayseri Escort bayan izmir escort hatay escort gaziantep Escort eskişehir escort erzurum escort elazığ escort bayan escort diyarbakır escort Çanakkale Escort bayan bursa Escort Balıkesir Escort bayan aydın Antalya Escort bayan ankara escort Adana Escort Bağlar Escort Ankara bala Escort Kızılay Escort Bursa Altıparmak Escort Bursa nülifer Escort Batıkent Escort Eskişehir Sarıcakaya Escort Ankara demetevler Escort Mahmudiye Escort Escort ankara Adana Ceyhan Escort Adana Çukurova Escort Ankara Escort Akyurt Escort Altındağ Escort Ayaş Escort Ankara Bala Escort Batıkent Escort Beypazarı Escort Çankaya Escort Çayyolu Escort Cebeci Escort Çubuk Escort Demetevler Escort Eryaman Escort Etimesgut Escort İncek Escort Keçiören Escort Kızılay Escort Mamak Escort Polatlı Escort Pursaklar Escort Ankara Sincan Escort ankara escort bayan escort bayan bursa Eskişehir bayan Escort Malatya Escort Elazığ Escort van escort mersin escort adana escort aydın escort antalya escort Görükle escort